Jak to začalo?

Příběh Pijatyky začal v lednu 2019, kdy jsem byl ještě mladým studentem na VUT v Brně. Po úspěšném zkouškovém období mi zbývaly ještě dva týdny do začátku nového semestru a jako správný student na privátě jsem to chtěl zaslouženě oslavit s mojí super partou na našem party bytě.
Jako parta kluků máme ve zvyku oslavovat studentský život různými akcemi, kde se pije. Většinou jsme hrávali slovenskou nejmenovanou deskovou picí hru, která nás časem omrzela. Hlavně kvůli její špatné kvalitě, která se zhoršovala s každou další hrou. Tak mě jednoho večera napadl skvělý nápad: "Udělej lepší a hlavně kvalitnější picí hru, která něco vydrží".
Víte, jak to bývá před spaním, milion myšlenek a nedá Vám to spát. Najednou jsem měl v hlavě nové karty, postup, kvalitu a už to šlo samo, doslova, vymyslel to "Samo". Začal jsem si to hned zapisovat do mobilu. Další ráno po probuzení jsem si hned začal psát nově vymyšlené karty i postup na papír.
Nakonec jsem se rozhodl, že udělám pořádnou hru jen pro náš byt, kterou budeme společně hrát. V průběhu 3 dnů jsem měl celý koncept hry vymyšlený a nakreslený na papírech. Dokonce jsme před jejím vyhotovením odehráli s přáteli několik zkušebních her, abychom zjistili, co na hře vylepšit nebo změnit.


Důvěřuj, ale prověřuj.

Po tom, co jsem měl všechno napsané, začal jsem se ptát a hledat někoho, kdo se o to zajímá a tvoří společenské hry. Věřte nebo ne, sehnat někoho nebylo lehké, ale nakonec se mi to po několika týdnech povedlo. Na Facebooku jsem našel pana P., se kterým jsem se setkal v Nitře a dojel kvůli tomu až z Brna. Na schůzce jsme probrali výrobu, materiál a všechno, co k tomu patří. Rozhodl jsem se na začátek pro výrobu 50 ks, věřil jsem tomu, že nebude problém to rozprodat i kdyby jen kamarádům, kteří k nám chodí na párty.
Už tu byl letní semestr a začal jsem hledat lidi, kteří mi udělají grafiku na hru. Naštěstí se mi podařilo najít ochotné a šikovné lidi, kteří mi pomohli za skromné "děkuji", a to i přes to, že mě ani neznali. Doteď nechápu, proč to udělali, ale jsem jim za to velmi vděčný, protože i při jejich vytíženosti a mém tlačení je do toho to udělali bez problémů.
Původní dohoda s panem P. byla, byla vyhotovit hru do konce března. Po doložení celé grafiky a všech finančních prostředků a každého druhého týdne ježdění z Brna do Nitry... Ve zkratce.. po tom všetkom mě pan P. doslova podvedl a vzal si všechny peníze bez nejmenší výroby financovaného materiálu.
Do teď se s ním soudím hlavně kvůli jeho marným pokusům natahovat soud, ale už je to jen otázka času, kdy mi ty peníze skutečně vratí.
Takže z vlastní zkušenosti chci dodat pár rad do života, až se taky vydáte za svým cílem jako já, důvěřujte, ale prověřujte. A hlavně mějte uzavřené smlouvy bez vedlejších přátelských vztahů s výrobcem, kterému podáte prst a on stáhne celou ruku.
Samozřejmě chudák student přišel o svoje poslední úspory a to opravdu nebylo úplně přijemné. I přes to jsem to nevzdal a za podpory nejbližších jsem šel dál.


Nevzdávat se.

Kamarád z Brna mi dohodil jednoho výrobce, se kterým jsem to začal řešit okolo května 2019.
Bylo těžké najít ten správný materiál za dobrou cenu, můj cíl byla hlavně vysoká kvalita, protože to má být picí hra. Moje poždavky byly jasné, plocha musela být omyvatelná a nezničitelná, karty a zbytek hry taky. Po dlouhém čase hledání dobrého materiálu, výrobce a ceny se v létě začaly vyrábět první návrhy hry.
Taky je pravdou, že na poprvé nevyrobíte hotovou věc. Musí to projít mnoha návrhy, výrobky a přezkoušením, dokud to nebude to pravé ořechové.
Karty jsem vlastnoručně laminoval s kamarády a s rodinou, hlavně moc děkuji mojí mámě, která mi s tím pomáhala při její vytíženosti. Po ještě několika komplikacích v listopadu 2019 bylo vyrobených prvních 50 ks hry. Byl jsem šťastný, i když mi plochy dodaly pomíchané a musel jsem řešit kombinatoriku, aby mi přesně pasovaly kusy do sebe, protože každý jeden byl jedinečný. Díky kamarádům a známým jsem měl za pár týdnu všechno vyprodané.


A dál?

Všechno prodané a žádný zisk. Bylo mi to jedno, šlo mi o radost pro kamarády. Nechtěl jsem už dál vyrábět žádné kusy, ale když už jsem si tím prošel a bylo mi řečeno, že další výroba by měla být bez komplikací, tak jsem si řekl: "proč ne?!". Šel jsem do toho hlavně proto, že mi začali psát cizí lidé, že mají zájem o moji hru, což mě velmi potěšilo a nastartovalo.
Dohodli jsme se na výrobě 500 ks. Člověk by si myslel, že cena půjde dolů, ale nešla. Rozhodl jsem se najít sponzora, nebo aspoň nějakou spolupráci, ale nic z toho. Po dlouhých měsících hledání a volání si s lidmi se mi nepodařilo nikoho najít. Nevadí, rozhodl jsem se půjčit si a otevřít firmu.
Začátkem roku 2020 jsem začal řešit výrobu 500 ks. No co čert nechtěl - v březnu byla velká podpásovka... korona, ale věřil jsem, že do léta se to dá dohromady a lidé se budou chtít zabavit a hru si budou kupovat.
Uprostřed léta 2020 jsem měl vyrobené nové kusy hry a snažil jsem se je nějak prodávat, ale balit to a posílat je na dlouho, jako vysokoškolský student, člověk na to nemá čas a ani prostředky.
Podařilo se mi dohodnout s Hyvecem – alkoholový velkosklad v Brně, v prodeji na jejich stránce. Časem se mi podařilo sehnat i jiné stránky na prodej, ale stále žádný sponzor.


A jak je to teď?

Momentálně se stále držím kvality a ne zisku.
V budoucnu se chystám s rozšířením karet a některých novinek. Ještě stále řeším problémy s nevyplacenými fakturami a podvodníky, ale jdu dál a věřím, že to jednou pomine a spravedlnost přijde.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří mi pomáhali a ještě pomáhají. Přeji Vám spousty zábavných chvil s Československou Pijatykou.