Ako to začalo?

Príbeh Pijatyky sa začal v januári 2019, keď som bol ešte mladý junák študujúci na VUT v Brne. Po úspešnom skúškovom období mi chýbali ešte 2 týždne do začiatku nového semestra a ako správny študent na priváte som to chcel zaslúžene osláviť s mojou super partiou na našom párty byte. Keďže ako partia chalanov máme dosť zaužívané oslavovať študentský život rôznymi akciami kde sa pije, väčšinou sme hrávali slovenskú stolovú nemenovanú piciu hru, ktorá nás časom začínala omrzievať. Najmä pre jej zlú kvalitu, ktorá sa katastrofálne znehodnocovala pri každom hraní, a teda pití. Tak jedného večera mi zrazu udrel skvelý nápad: „Urob lepšiu a kvalitnejšiu piciu hru nech aj niečo vydrží“.
Viete, ako to býva pred spaním, milión myšlienok a nedá Vám to spať. Zrazu v hlave som mal nové karty, postup, kvalitu a už to šlo samo, však doslova, vymyslel to aj „Samo“. Začal som si to hneď aj zapisovať do mobilu.
Nasledujúce ráno ako som sa prebudil, začal som si to písať hneď aj na papier vymýšlajúc nové karty i postup.
Nakoniec som sa rozhodol, že spravím poriadnu hru, len pre náš byt a budeme to tam hrávať. V priebehu 3 dní som mal celý koncept hry vymyslený a načmáraný na papieroch. Dokonca pred jej vyhotovením sme odohrali niekoľko skúšobných hier, aby som vedel, čo ešte poprípade vylepšiť alebo zmeniť.


Dôveruj, ale preveruj.

Po tom, ako som to mal všetko spísane, začal som sa vypytovať a hľadať niekoho, kto sa o to zaujíma a tvorí spoločenské hry. Verte alebo nie, zohnať niekoho nebolo ľahké, ale nakoniec sa mi to po niekoľkých týždňoch podarilo. Na FB som si našiel pána. P., s ktorým som sa aj stretol v Nitre a prišiel kvôli tomu až z Brna. Na stretnutí sme prebrali výrobu, materiál a všetko, čo k tomu patrí. Rozhodol som sa na začiatok pre výrobu 50 ks. Veril som tomu, že nebude problém to rozpredať, už len kamarátom, ktorí k nám chodievajú na párty.
Človek sa nenazdal a už tu bol letný semester a začal som hľadať ľudí, ktorí by mi mohli spraviť grafiku na hru. Našťastie sa mi podarilo nájsť ochotných a šikovných ľudí, ktorí mi to spravili za skromné „ďakujem“, a to aj napriek tomu, že ma ani nepoznajú. Doteraz nechápem prečo to spravili a som im zato veľmi vďačný, pretože aj pri ich časovej vyťaženosti a mojom tlačení ich do toho, to spravili bez problémov.
Pôvodná dohoda s pánom P. bola dokončiť to do konca marca. Po doložení celej grafiky a všetkých finančných prostriedkov a každého druhého týždňa únavného cestovania z Brna do Nitry... V skratke.. po tom všetkom ma pán P. doslova podviedol a zobral si všetky peniaze bez najmenšej výroby financovaného materiálu.
Ešte doteraz sa s ním súdim, najmä vďaka jeho márnym pokusom naťahovaním súdu, no ale je len otázka času, kedy mi tie peniaze skutočne vráti.
Takže z vlastnej skúsenosti chcem dodať pár rád do života, až sa tiež vydáte za svojím cieľom ako ja, dôverujte, ale preverujte. A hlavne vždy majte uzavreté zmluvy bez vedľajších priateľských vzťahov s výrobcom, ktorému podáte prst a on stiahne celú ruku. Samozrejme, chudák študent prišiel o svoje posledné úspory, to veru nebolo veľmi príjemné, no napriek tomu som sa nevzdal a za podpory najbližších som išiel ďalej.


Nevzdávať sa.

Kamarát z Brna mi dohodil jedného výrobcu, s ktorým som to začal riešiť okolo Mája 2019.
Bolo ťažké nájsť ten správny materiál a za dobrú cenu, kde môj cieľ bola hlavne vysoká kvalita, keďže to má byť picia stolová hra. Moje požiadavky boli jasné, plocha musela byt umývateľná a nezničiteľná, a zvyšok hry taktiež. Po dlhom čase hľadania dobrého materiálu výrobcu a ceny sa v lete začali vyrábať prvé návrhy hry.
Tiež pravdou je, že na prvýkrát nevyrobíte novú vec. Musí to prejsť veľa návrhmi, výrobkami a preskúšaním, kým to bude to pravé.
Karty som vlastnoručne laminoval s kamarátmi a s rodinou, hlavne ďakujem veľmi mojej mame, ktorá mi s týmto pomáhala aj pri jej pracovnej vyťaženosti. Po ešte niekoľkých komplikáciách v novembri 2019 bolo vyrobených prvých 50 ks hier. Bol som šťastný, aj keď mi plochy dodali pomiešané a musel som riešiť kombinátoriku, aby mi presne pasovali kusy do seba, lebo každý jeden bol jedinečný. Vďaka kamarátom a známym som mal za pár týždňov všetko vypredané.


A ďalej?

Všetko predané a žiaden zisk. Bolo mi to jedno, išlo mi o radosť pre kamarátov. Nechcel som už ďalej vyrábať žiadne kusy, ale keď už som si tým prešiel a bolo mi povedané, že ďalšia výroba by mala byt bez komplikácií, tak som si povedal: ,,prečo nie?!“ Išiel som do toho hlavne preto, že mi začali písať cudzí ľudia, že majú záujem o moju hru, čo ma veľmi potešilo a naštartovalo.
Dohodli sme sa na výrobe 500 ks. Človek by si myslel, že cena pôjde dole, ale nešla. Rozhodol som sa nájsť sponzora alebo aspoň nejakú spoluprácu, ale nič z toho. Po dlhých mesiacoch hľadania a volania si s ľuďmi sa mi nepodarilo nikoho nájsť. Nevadí, rozhodol som si požičať financie a otvoriť si firmu.
Začiatkom roka 2020 som začal riešiť výrobu 500 ks. No, čo čert nechcel, v marci bola veľká podpásovka... korona, ale veril som, že do leta sa to dá dokopy a ľudia sa budú chcieť zabaviť a hru si budú kupovať.
V strede leta 2020 som mal vyrobené nové kusy hry a snažil som sa ich nejako predávať, ale baliť to a posielať je na dlho, a ako vysokoškolský študent, človek na to nemá čas a ani prostriedky.
Podarilo sa mi dohodnúť s Hyvecom - alkoholový veľkosklad v Brne, na predaji na ich stránke. Časom sa mi podarilo zohnať aj iné stránky na predaj, ale stále chýbal sponzor.


A ako je to teraz?

Momentálne sa stále držím kvality a nie zisku. V budúcnosti sa chystám s rozšírením kariet a niektorých noviniek. Ešte stále riešim problémy s nevyplatenými faktúrami a podvodníkmi, ale idem ďalej a verím, že to raz pominie a spravodlivosť príde. Na záver by som chcel poďakovať všetkým ľudom, ktorí mi pomáhali a ešte stále pomáhajú. Prajem vám veľa zábavných chvíľ s československou Pijatykou.